انشا جدید و غم انگیز درباره شهدا

✅ در این مطلب از سایت با انشا جدید و غم انگیز درباره شهدا با شما کاربران عزیز همراه هستیم

 

🌟 انشا جدید و غم انگیز درباره شهدا به صورت کامل و آپدیت شده با کتاب درسی جدید

 

🌟 تاریخ انتشار انشا جدید و غم انگیز درباره شهدا / 2022-08-02 14:04:11

 

✅ محتوای نوشته :

 

انشا جدید و غم انگیز درباره شهدا

انشا دفاع مقدس | ۷ انشا در مورد جنگ تحمیلی ، شهدا و جانبازان

شاید برای نسل جدید صحبت در مورد دفاع مقدس و اینکه جنگ تحمیلی ما چه تفاوت هایی اب جنگ های دیگر داشت و سخن گفتن از شهدا و جانبازان دفاع مقدس کمی دشوار تر باشد اما آشنا شدن این نسل با آرمان ها ی شهدا و اهمیت جهاد و مظلومیت ما در جنگ بر علیه تمام دنیا چیزهای مهمی در آینده را به آنها خواهد آموخت . ما هم به نوبه خود قصد داریم با نگارش ، جمع آوری و باز نشر ۵ انشا دفاع مقدس و جنگ تحمیلی گامی در جهت آشنایی نسل جدید با سال های دفاع مقدس و سختی های آن و اهمیت دفاع از کشور در هنگام جنگ ، برداشته باشیم . امیدوارم مفید واقع شود .

انشا دفاع مقدس

 

انشا دفاع مقدس

موضوعات پیشنهادی انشا مرتبط با دفاع مقدس

 1. در مورد دفاع مقدس چه میدانید ؟ 
 2. چرا به جنگ ۸ ساله ” دفاع مقدس میگوییم ؟ 
 3. انشا ادبی در مورد شهیدان 
 4. انشا در مورد شهید ، شهادت و شهید شدن. 
 5. انشا در مورد جانباز و جانبازان 
 6. انشا در مورد دفاع مقدس به زبان ساده کودکانه
 7. انشا از زبان یک فرزند شهید 

 

انشا دفاع مقدس : شماره یک

موضوع انشا : در دفاع مقدس و شهدا چه میدانید ؟ ( انشا به زبان ساده کودکانه )

مناسب برای پایه تحصیلی : سوم و چهارم

مقدمه : میخواهم در مورد شهیدان بزرگ انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی انشا بنویسم و در مورد جنگ تحمیلی با شما سخن بگویم .

انشا راجب دفاع مقدس ، انشا درباره ی دفاع مقدس

درست است سن من کمتر از آن است که در مورد جنگ و شهیدان تجربه زیادی داشته باشم اما من شهیدان را دوست دارم . چون در مورد شهیدان زیاد شنیده ام ، در مورد شجاعت ، رشادت و ایثار آنها برای کشور شان و در مورد ایمان و فداکاری هایشان .

خیلی از شهدا وقتی به جنگ میرفتند سن کمی داشته اند و نوجوان و جوان بوده اند . اما از نظر بزرگی و شجاعت و دلاوری حتی از مردان بزرگ و قوی هم قوی تر و شجاع تر بوده اند. و بدون ترس به نبرد میرفتند و هیچ وقت از مردن یا جانباز شدن یا اسیر شدن نمیرترسیدند .

انشا دفاع مقدس ، انشا درباره دفاع مقدس

ما به جنگ خود دفاع مقدس میگوییم چون ما جنگ را شروع نکردیم بلکه همسایه ما صدام به ما حمله کرد و ما مجبور بودیم از خاک و وطن خود دفاع کنیم.

من در تلوزیون چیزهایی در در مورد جنگ دیده ام این که وقتی دشمن شهر ها را بمباران میکرد خیلی از زنان و بچه های بی گناه شهید میشدند و خیلی شهر های ما در جنگ خراب شد و حتی هنوز هم دوبراه آباد نشده . خیلی از مادر ها پسر هایشان را در جنگ از دست دادند ، خیلی از بچه ها پدرهایشان شهید شدند. من پدرم را خیلی خیلی دوست دارم و به همین خاطر دلم برای کسانی که پدرشان شهید شده میسوزد چون نمیتواند با آنها بازی کند و او را به پارک و مدرسه ببرد. اما کسانی که شهید شدند باعث شدند دشمن دست از سر ما بردارد و ما بتوانیم بدون ترس از دشمن درس بخوانیم و زندگی کنیم .

انشا درمورد دفاع مقدس ، انشا هفته دفاع مقدس

نتیجه گیری : درست است ما ۸ سال جنگ کردیم و خیلی مشکلات زیادی در این ۸ سال پیدا کردیم ولی حتی یک وجب از خاک خود را به دشمن ندادیم و دشمن را از کشورمان بیرون انداختیم . من هم دوست دارم مثل شهیدان شجاع و فداکار و با ایمان باشم .

انشا درمورد هشت سال دفاع مقدس ، انشا دوران دفاع مقدس ، انشا در مورد هفته دفاع مقدس ، متن انشا دفاع مقدس
انشا درباره ۸ سال دفاع مقدس ، انشا در مورد ۸ سال دفاع مقدس

انشا دفاع مقدس

 

انشا دفاع مقدس : شماره دو

موضوع انشا : تحقیق در مورد دفاع مقدس چه میدانید ؟

مناسب برای پایه تحصیلی : مناسب پایه های تحصیلی پنجم ششم هفتم و هشتم

مقدمه :به خود می بالیم در کشوری زندگی میکنیم که جای جای آن عطرآگین از حضور شهیدانی است که تاریخ مارا با نثار خون خویش ، برای سربلندی ایران عزیز رقم زدند.به روح پاکشان درود می فرستیم و خاضعانه در برابر آرمان های بزرگ امام سر فرود می آوریم

بسم الله الرحمن الرحیم

همانطور که میدانید ، آغاز تهاجمدر جریان کنفرانس سران اوپک که در سال ۱۳۵۳ در شهر الجزیره تشکیل شد ، با تلاش هایی که رییس جمهور الجزایر به عمل آورد ، مذاکراتی بین شاه ایران و صدام حسین انجام شد که نتیجه آن اعلامیه (۶ مارس ۱۹۷۵) بود که به قرداد ۱۹۷۵ الجزایر معروف شد.صدام حسین با پاره کردن قرداد ۱۹۷۵ الجزایر در مقابل دوربین های تلویزیونی ، جنگ و تجاوزعلیه ایران را در ساعت ۲۰/۱۴ روز ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ با حملات هوایی آغاز و ظرف چند ساعت ، ۱۹ نقطه مهم ، از جمله فرودگاه های کشور مارا مورد هدف قرار داد.

انشا درباره دفاع مقدس ، انشاء درباره دفاع مقدس

رژیم بعثی عراق در پی موافقت کاخ سفید ، عملیات تهاجم سر تا سری ارتش خود به خاک ایران را با رمز (یوم الرعد)به معنای (روز تندر) آغاز کرد.

در کل دفاع مقدس ۷ سال و ۱۱ ماه ، یا ۲۹۰۰روز و به عبارتی دیگر ۹۵ ماه طول کشید

که این مدت دو برابر جنگ دو کره و دو برابر جنگ جهانی اول می باشد.

انشا در مورد دفاع مقدس ، مقاله درباره دفاع مقدس

مجموعا در طول۸ سال دفاع مقدس ۱۶۳ عملیات کوچک و بزرگ وبه طور تقریبی هر ۷ ماه یک عملیات علیه دشمن انجام شده که در این میان ۱۹ عملیات بزرگ ، ۱۹ عملیات متوسط و ۱۲۵ عملیات کوچک انجام شده است.

تعداد کل شهدایجنگ ایران و عراق ، طی آخرین آمار ۱۸۸ هزار و ۱۵ نفر اعلام شده است. در جنگ تحمیلی ۱۷۲۰۵۶ نفر در درگیری با دشمن و ۱۵۹۵۹ نفر در بمباران شهر ها به شهادت رسیده اند.

انشا درباره هفته دفاع مقدس ، مقاله کوتاه درباره دفاع مقدس

اما شاید بد نباشد تنها بخشی از شرکای صدام در جنگ علیه ما را بشناسید تا عظمت کاری که شهدا و سربازان بسیج و سپاه و ارتش انجام دادند را بیشتر قدر بدانید :

 1. شوروی بزرگترین تامین کننده نیاز های تسلیحاتی عراق بود.
 2. آمریکا بزرگترین متحد عراق بر علیه ایران بود.
 3. آلمان بزرگترین کارخانه ساخت سلاح شیمیایی را در عراق ساخت.
 4. فرانسه علاوه بر صدها هواپیما موشک و… یک بمب اتمی به عراق برای حمله به ایران هدیه نمود.
 5. ایتالیا چند میلیون مین ضد نفر به عراق فرستاد.
 6. سوئیس کابرد پروژه اورانیوم را در عراق آغاز کرد.
 7. بلژیک قرداد ساخت پایگاه نظامی در عراق به قیمت ۸۳۰ میلیون دلار منعقد کرد.
 8. برزیل قردادی ۱۰ ساله با عراق برای همکاری هسته ای امضاء کرد.
 9. شیلی در ساخت بمب های خوشه ای به عراق کمک کرد.
 10. اسپانیا سوئد ژاپن و آرژانتین کمک های نظامی متنوعی به عراق علیه ایران اعطا کردند
 11. اردن اولین کشوری بود که به طور رسمی از عراق حمایت کرد و نیروی انتظامی به عراق اعزام نمود.
 12. کویت وام بلا عوض ۱۵ میلیون دلاری به عراق در جنگ علیه ایران اعطا کرد و جزیره بوبیان که جزو خاک این کشور می باشد را از آغاز تا پایان جنگ به عنوان پایگاه موشکی و باند پرواز هواپیماها در اختیار دولت عراق داد .

متن ادبی درباره هفته دفاع مقدس ، انشا درباره ی هفته دفاع مقدس

نتیجه گیری : افتخار بزرگ در این جنگ برای ما ایرانیان این است که طبق شهادت تاریخ ما نه در مقابل یک کشور بلکه مقابل تمام جهان با دست های خالی ایستادیم و پیروز شدیم . شهید دادیم اما یک وجب از خاکمان را به دشمن نسپردیم ،

انشا درباره دوران دفاع مقدس ، مقاله کودکانه درباره دفاع مقدس ، سایت درسی درباره دفاع مقدس ،  متن در مورد دفاع مقدس کودکانه

انشا دفاع مقدس

 

انشا دفاع مقدس : شماره سه

موضوع انشا : انشا از زبان یک فرزند شهید به زبان ساده کودکانه

مناسب برای پایه تحصیلی : پایه های تحصیلی سوم تا ششم – ساده کودکانه

مقدمه :سلام بر آنهایی که رفتند تا بمانند و نماندند تا بمیرند ! . . و تا ابد به آنانکه پلاکشان را از گردن خویش درآوردند تا مانند مادرشان گمنام و بی مزار بمانند مدیونیم ؛ این انشا را از زبان یک فرزند شهید گمنام تقدیم حضور شما میکنم .

باید سایت درسیی در مورد شغل آینده بنویسم… میخواهید در آینده چه کاره شوید ؟.. . دکتر… مهندس… معلم …  من نوشتم می خواهم در آینده شهید بشوم … معلم به من گفت ببین علی جان موضوع انشا این بود که در آینده می خواهین چکاره بشین ؟

باید در مورد یه شغل یا کار توضیح می دادی !!!

مثلا پدر خودت چه کاره است ؟آقا اجازه … شهید …

انشا دفاع مقدس ، انشا دفاع مقدس کوتاه

پدر من وقتی کوچک بودم شهید شد اما همه می گویند پدر من خیلی مهربان بود

من گاهی وقت ها که دلم برای پدرم تنگ میشود به میگویم تو مهربان نیستی مگر نه نمی رفتی و ما را ترک نمیکردی  اما مادرم به من میگوید پدرت رفت تو تو آزاد زندگی کنی ، تا تو راحت زندگی کنی و بدون ترس حمله دشمن درس بخوانی .

انشا دفاع مقدس ادبی ، انشا دفاع مقدس با مقدمه و نتیجه گیری

من خیلی دوست داشتم با پدرم بازی میکردم با هم کشتی میگرفتیم یا با هم بیرون میرفتیم و پدرم برای من خوراکی میخرید ولی حالا که او نیست سعی میکنم خودم مرد خانه باشم و نگذارم مادرم احساس تنهایی کند . من سعی میکنم راه پدرم را ادامه دهم و مثل او شجاع و مهربان باشم .

نتیجه گیری : تقدیم به شهدا و خانوداه های معظم شهدا که درد که به جای نام و مهر پدر ، درد تنهایی و یتیمی را به جان خریدنت تا ما سربلند و آزاد زندگی کنیم.

انشا دفاع مقدس و جنگ تحمیلی  ، انشا دفاع مقدس و جنگ چه فرقی دارند ،انشا دفاع مقدس یعنی چه ، انشا دفاع مقدس کودکانه
انشا دفاع مقدس به زبان ساده  ،انشا دفاع مقدس برای کودکان

انشا دفاع مقدس

انشا دفاع مقدس : شماره چهار

موضوع انشا : انشا ادبی در مورد شهیدان

مناسب برای پایه تحصیلی : کودکان و نوجوانان

مقدمه : به جای انشا قصد دارم چند جمله کوتاه در مورد شهدای دفاع مقدس را برای شما بازگو کنم شاید قدمی برای شناخت آنها و تلنگری برای عبرت ما باشد .

انشا شهدا

گفتند شهید گمنامه ، پلاک هم نداشت ، اصلا هیچ نشونه ای نداشت ؛ امیدوار بودم روی زیرپیرهنیش اسمش رو نوشته باشه … نوشته بود : “اگر برای خداست ، بگذار گمنام بمانم” . .

انشا درباره شهدا

گردان پشت میدون مین زمین گیر شد ، چند نفر رفتن معبر باز کنن … ۱۵ساله بود ، چند قدم که رفت برگشت ، گفتن حتما ترسیده … پوتین هاشو داد به یکی از بچه ها و گفت : تازه از گردان گرفتم ، حیفه ، بیت الماله و پا برهنه رفت ! . . مکه برای شما ، فکه برای من ! بالی نمی خواهم ، این پوتین های کهنه هم می توانند مرا به آسمان ببرند …

انشا در مورد شهدا

پیشونی بندها رو با وسواس زیر و رو میکرد … پرسیدم : دنبال چی میگردی ؟ گفت : سربند یا زهرا ! گفتم : یکیش رو بردار ببند دیگه ، چه فرقی داره ؟ گفت : نه ! آخه من مادر ندارم …

موضوع انشا شهدا همچون

کوچه هایمان را به نامشان کردیم که هرگاه آدرس منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه خون کدام شهید است که با آرامش به خانه می رسیم !

موضوع انشا شهدا

زیبایی رمز ماندگاریست و سادگی رمز زیبایی … شهدا چه ساده و زیبا بودند ! . . انتظار را باید از مادر شهید گمنام پرسید ما چه میدانیم دلتنگی غروب جمعه را ؟

انشا درباره شهدای کربلا

. . مادر پول و طلاهاشو داد و از در ستاد پشتیبانی جنگ خارج شد مسوول مربوطه فریاد زد : مادر رسیدتون !!! مادر خندید و گفت : من برای دادن دوتا پسرم هم رسید نگرفتم!

انشا با موضوع شهدا

به مادر قول داده بود بر می گردد … چشم مادر که به استخوان های بی جمجمه افتاد لبخند تلخی زد و گفت : بچه م سرش می رفت ولی قولش نمی رفت…

انشا در مورد شهدا خورشیدند

هم قد گلوله توپ بود گفتن : چه جوری اومدی اینجا ؟ گفت : با التماس ! گفتن : چه جوری گلوله رو بلند میکنی میاری ؟ گفت : با التماس ! به شوخی گفتن میدونی آدم چه جوری شهید میشه ؟ لبخندی زد و گفت : با التماس ! وقتی تکه های بدنشو جمع میکردن ، فهمیدم چقدر التماس کرده !!!

انشا درمورد شهدای گمنام

نتیجه گیری : در پایان مینویسم این جمله را که ای شهدا برای ما حمدی بخوانید که شما زنده اید و ما مرده …

، انشاء شهداء ، انشا درباره شهدای گمنام ، انشا درباره ی شهدای گمنام
انشا دمورد شهدا ،انشا درباره ی شهدا

انشا دفاع مقدس

 

انشا دفاع مقدس : شماره پنج

موضوع انشا : انشا در مورد هفته دفاع مقدس ( ادبی- توصیفی )

مناسب برای پایه تحصیلی : مناسب پایه های تحصیلی ششم و هفتم و هشتم

انشا در مورد دفاع مقدس چه میدانیم  ، انشا ادبی درمورد دفاع مقدس

مقدمه : صحبت از دفاع مقدس به جهت عظمت و بزرگی جهادگران آن کار دشواری است اما به مناسبت هفته دفاع مقدس با هم به این مفهوم زیبا و مقدس میپردازیم .

هفته دفاع مقدس یادآور رشادت ها و ایثارگری های رزمندگان اسلام و حمایت و پشتیبانی ماندگار ملت مقاوم ایران در هشت سال جنگ نابرابر است.ملت ما در طول دوران دفاع مقدس با اتکا به خداوند متعال، اطاعت از ولایت و حفظ وحدت و حضور در صحنه توانست در برابر مقابل حجم گسترده ای از دشمنان که از صدام و عراق حمایتمی کردند بایستد و اجازه ندهد وجبی از خاک مقدس میهن در اشغال متجاوزان بماند.

رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس، مخلصانه از میهن اسلامی دفاع کردند و امنیت، اقتدار و صلابت امروز، مرهون زحمات این قشر ایثارگر است. قدرت دفاعی ایران بیمه خون شهدا و حماسه رزمندگان اسلام در طول هشت سال رشادت و دلاوری است. دفاع جانانه و مبتنی بر تفکر اسلامی و انقلابی ملت قهرمان ایران در دفاع مقدس نه تنها دستاوردی برای رژیم بعثی و حامیان او نداشت بلکه از این مرز و بوم کشوری مقتدر ساخت که به عنوان کانون صدور انقلاب و بیداری اسلامی در جهان مطرح شد.

انشا در مورد دفاع مقدس ، انشا در مورد دفاع مقدس برای کودکان

رزمندگان ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس در حساس ترین دوران تاریخ با قامتی بر بلندای ابدیت، گام های استواری در راه حقیقت خواهی گذاشتند. تلاش های ایثارگران سبب شد تا آرمان حقیقت خواهی و عدالت خواهی تبلور پیدا کند. خانواده های معظم شهدا و ایثارگران زینب گونه در مقابل تمام مشکلات ایستادگی کردند تا بتوانند مقاومت را به صورت زنده به نمایش بگذارند.هفته دفاع مقدس بهترین فرصت برای پاسداشت ارزش های دفاع مقدس است. اگر امروز در سطح جهان کشور مان حرفی برای گفتن دارد در سایه رشادت های دلاوران ایران اسلامی و شهدا و ایثارگران است.

امروز جوانان ما تشنه آگاهی از آرمان های دلاوران دفاع مقدس اند و باید با برنامه ریزی مناسب در جهت انتقال این ارزش ها به جوانان تلاش کنیم . ایران اسلامی به مدت هشت سال از حیثیت، ناموس، دین و انقلاب دفاع کرد و چنین دفاعی مقدس است. همه مسئولان و ملت مدیون ایثار و فداکاری حماسه آفرینان دفاع مقدس و صبر وپایداری خانواده های معظم شهدا هستند بنابراین، یاد شهدا باید همواره در جامعه زنده باشد زیرا راه شهیدان راه رسیدن به آرمانهای اسلامی، عزت و عدالت برای ملت ایران است.

انشا در مورد دفاع مقدس ایران ، انشا کوتاه در مورد دفاع مقدس

ایمان، عزم راسخ الهی، کار برای خدا و احساس سربازی دین خدا ابزارهای اقتدار و عزت کنونی ملت ماست و حفظ ارزشها برای ملت ما یک اصل مبنایی است. زنده نگه داشتن حرکت تاریخی و حماسی عشق آموختگان مکتب سرخ حسینی و فرزندان شجاع و غیور امام خمینی (ره) و استقامت و پایداری اعجازآمیز آنان، بر تمام فعالان عرصه فرهنگ این مرز و بوم واجب و امری الزام آور است. باید حمایت های لازم از خدمتگذارانی که در جهت زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا فعالیت می کنند، صورت گیرد.

هفته دفاع مقدس فرصتی است که پرونده این حماسه درخشان و افتخارآمیز مورد بازخوانی قرار گیرد تا همگان بدانند که با تفکر اسلامی، انقلابی و روحیه جهادی می توان هر تجاوز و سلطه گری را شکست داد. دفاع مقدس یکی از عوامل اصلی صدور انقلاب و بیداری اسلامی در بین ملت ها است.اقتدار و توانمندی ایران اسلامی، الگوی موفق برای مقابله با تهدید و تجاوز کشورهای بیگانه است.

انشا در مورد دفاع مقدس شهیدان ، انشاء درمورد دفاع مقدس

این رویداد بزرگ تاریخ نشانه ایمان و اراده خلل ناپذیر ملت و اسطوره ای بیادماندنی در تاریخ انقلاب شکوهمند اسلامی ایران است. صحنه افتخارآمیز هشت سال دفاع مقدس روایت فداکاری و مجاهدت امتی است دشمن ستیز، که با الهام از مکتب انسان ساز اسلام و یا بهره جستن از فرامین ذات اقدس الهی در منشور عدالت گستری و ظلم ستیزی از بذل جان و مال دریغ نکردند و با حماسه حضور به یادماندنی در میادین نبرد با الهام از قیام سرخ نهضت عاشورا و بدون هیچ گونه چشمداشتی، نهال نو رسیده انقلاب اسلامی را با نثار خون پاک خود آبیاری کردند، تا اینک همگان شاهد پویایی و بالندگی ام القرای جهان اسلام و دیار دلاور مردان فاتح نبردهای بیت المقدس، فتح المبین، ثامن الائمه، طریق القدس و… باشند.

و دشمن زبون که با تکیه بر سلاح بی صلاح ، کره خاکی را جولانگاه خود ساخته و هر روز در گوشه ای از این عالم، ملل مظلوم رنج دیده و مسلمان جهان را با امکانات پیشرفته نظامی هدف قرار داده،اسلام ناب محمدی را در معرضهجمه ای همه جانبه قرار داده حتی اندیشه نزدیک شدن به این آب و خاک را به ذهن استیلا طلب خود راه ندهد و با تامل به دوران سالیان نه چندان دور دفاع مقدس، همواره ملت مسلمان ایران اسلامی و قوای مسلح آن را به منزله سدی پولادین و دژی استواردر برابر مصالح خود بینند.

انشاء در مورد دفاع مقدس ، انشا در مورد هفته دفاع مقدس

پاسداری از ارزش های شهدا و رزمندگان اسلام و انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان و آینده کشو ر ، ضروری است. با توجه به توطئه های دشمنان اسلام برای ضربه زدن به کشور و ایجاد حس بی اعتمادی در بین مردم به ویژه نسل جوان ، بیان تلاش ها و مجاهدت های رزمندگان اسلام در جنگ تحمیلی و تبیین فرهنگ ایثار و شجاعت باید در اولویت کاری مسئولان امر قرار گیرد. پاسداشت ارزش های دفاع مقدس و تکریم شخصیت هایی که در شکل گیری این ارزش ها نقش داشتند وظیفه همگانی است و همه باید به این وظیفه عمل کنیم.

ایثارگری ها ودلاوری های رزمندگان اسلام در دفاع مقدس در کنار بزرگواری و حمایت همه مردم عزیز کشورمان باید به میراثی ماندگار برای آیندگان تبدیل شود . اما فرهنگ دفاع مقدس آن گونه که باید در بین نسل جوان و ملت اشاعه داشته باشد، کمرنگ است. مسئولین، دولت و نهادهای ذیربط باید به فرهنگ سازی اصولی و ریشه ای در این مورد بپردازند.ارزش های دفاع مقدس مقوله ای است که باید به آن پرداخته شود تا همگان ازاهداف و ارزش های والای آن مطلع شوند.

متن ادبی در مورد دفاع مقدس کوتاه ،دانلود رایگان انشا در مورد دفاع مقدس  انشا به زبان ساده در مورد دفاع مقدس  ،انشا درباره دفاع مقدس کودکانه انشا در مورد ۸ سال دفاع مقدس

انشا دفاع مقدس

انشا دفاع مقدس : شماره شش

موضوع انشا : انشا در مورد جانبازان

مناسب برای پایه تحصیلی : مناسب پایه های تحصیلی پنجم و ششم و هفتم

انشا در مورد دفاع مقدس چه میدانیم  ، انشا ادبی درمورد دفاع مقدس

جانبازان ، گمنام ترین و سربلند ترین قهرمانان جبهه های دفاع مقدس هستند.  آنها هر روز، زندگی در میان شعله های آتش را تجربه می کنند. داستان نشستن شیخ الانبیاء حضرت ابراهیم(ع) در دل آتش حکایت همین جانبازان شیمیایی ماست که از نسل معنوی همان پیامبر آتش نشینند.

انشا جانبازان ،انشا درباره ی جانبازان

جانبازان دلاور ما در هر جبهه ای از جبهه های مقدس ردپایی از خود گذاشته اند که آثار آنها را در تمامی جبهه های غرب و جنوب می توان دید. آنها گاه در لابلای کوه های سر به فلک کشیده کردستان به جست وجو و دفاع مشغول می شدند و گاه در میان امواج خروشان کارون و اروند، در پی دیار دلدار، تن به طوفان دریا سپرده اند، که حکایت شان یک تاریخ حادثه را در برابر ما آشکار می کند.

انشا درباره جانبازان ، انشا در مورد جانبازان

اگر چه بسیاری از مجاهدان این دیار، پاداش شجاعتشان را از خدای سبحان گرفته اند و به مقام عظمای شهادت نایل آمدند، اما اگر به دقت به جاده زندگی نگاه کنیم، سوارانی را می بینیم که همچنان چالاک و چابک به سمت نور در حرکتند و بیرق فتح و پیروزی و نوید ظهور مولایمان را در دست پرقوتشان به اهتراز در آورده اند.
هنوز راه همان است و مرد بسیار است خبر دهید که اهل نبرد بسیار است.

انشا جانباز ، انشا در مورد جانبازان ، انشا در مورد روز جانباز ، انشا در مورد جانباز ،انشا در مورد یک جانباز ، انشا درباره جانبازان دفاع مقدس

انشا دفاع مقدس

 

انشا دفاع مقدس : شماره شش

موضوع انشا : تحقیق کوتاه ، فرق بین جنگ ودفاع مقدس چیست؟

مناسب برای پایه تحصیلی : مناسب پایه های تحصیلی ششم و هفتم و هشتم

مقدمه : اگر چه کشور ما در طول ۸ سال عمیقا درگیر یک جنگ همه جانبه بوده است اما چه چیزی باعث میشود با از این سال ها با عنوان “دفاع مقدس” و نه “جنگ” یاد کنیم ؟ جنگ و دفاع مقدس چه تفاوت هایی دارند که حتی در سینما و ادبیات معتقدیم ژانر جنگی با ژانر دفاع مقدس متفاوت اند  . با هم این دو مفهوم را مقایسه کرده و بررسی میکنیم در چه صورتی جنگ که یک مفهوم بد و ناپسند است میتواند مقدس باشد و به یک مفهوم قابل تحسین بدل شود؟

تبیین تفاوت دو واژه فوق نیازمند توجه به مفهوم و نوع نگاهی است که در ادبیات سیاسی و هنجارهای اجتماعی و دینی یک جامعه پیرامون این دو وجود دارد؛

انشا جنگ ، انشا جنگ تحمیلی

جنگ یا « نبرد مسلحانه بین دولتها» به عنوان واقعیتی در جوامع بشری ، مفهومی عام و از جنبه های مختلف قابل تعریف است و به انواع متعددی نظیر ؛ تهاجم نظامی ، جنگ تدافعی ، مشروع و یا نامشروع ، داخلی یا بین المللی و … ، تقسیم می شود . و در بسیاری مواقع جنگ اقدامی ناپسند ، غیر عقلی ، غیر دینی و نامقدس است نظیر تجاوزات نظامی و راه اندازی جنگ به خاطر سلطه طلبی ، جاه طلبی ، چپاول منابع ملت های دیگر و…

انشاء جنگ ، انشا در مورد جنگ

اما دفاع مقدس نوعی خاص از جنگ و نبرد مسلحانه است که از یکسو حالت تدافعی در مقابل تجاوز نظامی بیگانگان داشته واز سوی دیگر مطابق با هنجارهای دینی پذیرفته شده در یک جامعه و دارای ارزش دینی و اجتماعی است . مانند جنگ به منظور دفاع از خویش (دفاع مشروع) در مقابل متجاوزین به دین، عِرض، جان و مال خود و بستگان یا مملکت و نیز به منظور دفاع از مظلومین عالم و یا در مقابل ستمگرانی که آزادی دعوت دینی را سلب می کنند و با حاکمیت استبدادی مانع انتخاب آزادانه دین صحیح از سوی مردم می گردند.

 

****************

 

 

مقدمه:

شهید کسی هست که جان خود را در راه خدا و اسلام فدا می کند.

خداوند در رابطه با شهید در قرآن می فرماید که ، هرگز تصور نکنید که شهیدان کشته شده اند؛ بلکه آنان زنده اند و در نزد ما روزی می خورند.  خداوند به شهیدان در تمام کتب آسمانی وعده بهشت را داده است.

 بدنه:

شهادت نصیب هر کسی نمی شود، اگر خداوند کسی را دوست بدارد او را بسوی خود می کشد .

و شهید کسی هست که خداوند او را دوست داشته و چه خوشبختی از این بالاتر که مورد عنایت خداوند باشی.

تمام هستی به انسان ختم می شود و حقیقت انسان باید به خدا ختم شود و شهید کسی است که این استمرار را فهمید.

شهیدان راه اسلام و کشور عزیزمان ایران با تمام وجود در راه دفاع از وطن و اسلام جنگیدند تا زندگی ما و امت مسلمان در راحتی باشد.

انشا در مورد شهیدان

 

امام خمینی( ره) می فرماید:

شهادت اوج بندگی است . پس شهید از بندگان برتر خداوند در زمین است.

شهید را نمی توان در جمله و کلمات بیان و درک کرد و هر چقدر از شان و منزلت شهیدان بگوییم باز هم کم است.

 

شهید یعنی

شهید یعنی افراد بی ادعا که برای دفاع و پاسداری از وطن و هموطنان خود از خوشی ها و سلامت خویش گذشتند و آنها را فدای دیگران کردند. وسعت شهید به فهم نمی آید ,هر کس به اندازه وسعت روح خود او را درک می کند.

شهید یعنی مظلومیت, شهید یعنی غربت ,تنهایی ,در عین حال جسارت , شجاعت ,شهامت, اقتدار, شهید یعنی خلوص ,ایمان ,شهید یعنی قله افتخار یک ملت!

وصیت نامه شهیدان راه سعادت

وصیت نامه شهیدان برای من راه سعادت و خوشبختی هست و من با خواندن بخشی از وصیت نامه های انها ، عشق و محبت آنها را به خداوند درک می کنم و دوست دارم در مسیر سعادت و شهادت قدم بردارم .

من برای شهیدان خیلی افتخار می کنم و برای آنها احترام می گذارم، اکثر کوچه و خیابان های ما به اسم شهیدان هست .

ما باید نام و یاد و خاطره شهیدان را همیشه زنده نگه داریم و برای تمام زحمات آنها اهمیت دهیم و ارج نهیم.

انشا در مورد شهیدان

خصوصیات اخلاقی شهیدان

خصوصیات اخلاقی اکثر شهیدان شبیه به هم است، چون که آنها رنگ خدایی دارند ، آنها با محبت و بااخلاق بودند، ولایت مدار بودند، ساده زیست بودند و معنی زندگی را خدمت در راه خداوند و بندگان مومن می دانستند.

نتیجه گیری :

زندگی و اخلاق و کردار شهیدان ، راه سعادت فردی را به ما یاد می دهند . یاد و نام شهیدان ، درس شجاعت و اطاعت از ولایت فقیه را به ما می آموزند.

ما باید همواره قدر نعمت شهیدان میهن مان را بدانیم و تلاش کنیم که راه شان را حفظ کنیم و از تمام خطرات دشمن آگاه باشیم و همیشه در راه دفاع از اسلام و وطن خودمان را آماده کنیم .

در زمانی که جنگ نیست ، ما باید آرامشی که شهیدان برای ما بوجود آورده اند ؛ قدرش را بدانیم و با تمام توان تلاش کنیم که گره ای از مشکلات کشور عزیزمان را باز کنیم.

 


 

 

 

*******************

 

انشا در مورد شهید و شهادت

انشا اول: توصیف مقام شهید

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

همیشه اسم شهدا با احترام خاصی همراه است و همیشه از خودم پرسیده‌ام که شهدا چه تفاوتی با سایر انسان‌ها دارند؟ شهدا، انسان‌هایی آزاده و وارسته هستند که برای اعتقادات، ایمان و خاک کشور خویش، از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و در نهایت جان خود را در این راه از دست می‌دهند. درست به همین دلیل است که خون شهید همیشه زنده مانده و هرگز خشک نخواهد شد.

بندهای بدنه (متن نوشته)

شهید و شهادت چیزی است که همیشه تک تک اعضای یک ملت را در یک بدنه نگاه داشته و از تفرقه میان آن‌ها جلوگیری می‌کند. زمانی که یک ملت شهدایی را به خاک می‌سپارد، آرمان‌های خود را هرگز از دست نخواهد داد. تا هنگامی که از میان مردم؛ جوانان، برادران، پدران، همسران و پسرانی در راه وطن جان می‌سپارند، این ملت هرگز نمی‌میرد.

شهید، جان خود را در راه وطن و آرمان‌های آن، از دست داده و به علو درجات در میان بهشتیان دست می‌یابد. این وعده خداوند است که شهدا هرگز نمی‌میرند و همیشه زنده هستند. شاید به همین دلیل است که هنگام روبرویی با پدیده شهادت، درمی‌مانیم که باید آن را تسلیت یا تبریک بگوییم. در حقیقت این ما هستیم که در غم فراغ شهیدان کشور خود، سوگوار می‌شویم؛ اما خود شهید در درجات عالی قرار می‌گیرد و شادمان به دیدار پروردگار می‌رود.

زمانی که پیکر پاک شهدا در کشور تشییع می‌شود، ملائکه از آسمان به زمین فرود آمده و همراه با مردم، شهیدان را تا آرامگاه خود همراهی می‌کنند. این است سزاوار کسانی که جان بر کف، از هیچ چیز هراسی به دل راه نداده و برای حراست از جان و مال و ناموس هموطنان خود، به قلب دشمن تاخته‌اند.

بند نتیجه‌گیری (جمع‌بندی)

شهیدان، ریشه در قلب و یاد مردم یک سرزمین داشته و هرگز از خاطرات وطن دور نمی‌شوند. فرهنگ شهادت، همیشه در ایران زمین نیز جای داشته و همین باعث می‌شود که پرچم ایران اسلامی در سراسر جهان، برافراشته باشد.

 

 

 

 

انشا دوم: تعریف یک خاطره

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

یک روز زمانی که از مدرسه تعطیل شده و به سمت خانه رهسپار بودم، جمعیتی عظیم را دیدم که تمام عرض و طول خیابان را اشغال کرده و یکصدا چیزی را فریاد می‌زدند. برایم قابل درک نبود که چه می‌گویند، تنها تابوت‌های پرچم پیچ شده‌ای را می‌دیدم که روی دست جمعیت به جلو برده می‌شد.

بندهای بدنه (متن نوشته)

پس از دقایقی متوجه شدم که این تابوت‌های پوشیده شده در پرچم کشور، پیکر شهدایی است که برای تدفین برده می‌شوند. حضور مردم بی‌اندازه بود و چشمان من به هر چشمی که می‌افتاد، اشک‌های حلقه زده در آن‌ها را می‌دیدم. احتمالا این مردم نسبتی با شهدایی که روی دست می‌بردند، نداشتند، اما گویی همه آن‎ها اعضای یک خانواده بودند.

زن و مرد، پیر و جوان؛ همه و همه برای تشییع پیکر شهدا، جمع شده و گویی عزیزترین خود را به جهان باقی هدایت می‌کردند. یک لحظه خیال کردم که روح شهدا نیز در میان جمعیت هستند و با آن‌ها همراه شده‌اند. به آن صحنه نگریسته و اشک در چشمان من نیز حلقه زد. اینان چه کسانی بودند و با چه شجاعتی جان خود را در راه وطن، اهدا کردند!

در حالی که همچنان در مسیر خانه پیش می‌رفتم، رژه نظامی مقابل پیکر شهدا آغاز شد و مردم نیز به احترام آن سکوت کردند. صحنه‌ی بسیار باشکوهی بود و من نیز بی‌اراده در جای خود میخکوب شده بودم. به راستی این سرآغازی باشکوه در دیار باقی برای مردانی بود که در راه خدا و کشور شهید شده بودند.

بند نتیجه‌گیری (جمع‌بندی)

در حالی که از آن منظره باشکوه و در عین حال غم انگیز عبور کرده و به سمت خانه می‌رفتم، همچنان خاطره عزیمت شهدا به جهان دیگر، در ذهنم جان داشت. این خاطره برای همیشه در ذهن من مانده و هرگز آن را از خاطر نخواهم برد.

 

******************************

 

انشا در مورد شهادت برای کودکان

شهادت یعنی در راه خدا کشته شدن.

من در دوران جنگ نبودم اما درباره شهیدان انقلاب و دفاع مقدس از پدر و مادرم و تلویزیون چیزهای زیاد شنیده ام.

می گویند شهیدان کسانی بودن که وقتی دیدند ایران در خطر است و مردم در برابر دشمن بی دفاع هستند خانه و خانواده و همسر و فرزندان خودشان را رها کردند و از خوشی های خودشان گذشتند تا به کمک مردم بروند، آن ها در برابر دشمنان ایستادند و جنگیدند.

شهیدان مردان و زنان شجاعی بوده اند و شهادت یعنی همین از خود گذشتن آن ها به خاطر مردم و دین اسلام و کشور ایران.

اگر در زمان حمله دشمن آن ها فقط به فکر خودشان بودند و دنبال راحتی و آرزوهای خودشان می رفتند الان ما این قدر راحت و در امنیت زندگی نمی کردیم و به مدرسه نمی رفتیم.

من هر وقت عکس شهیدان را می بینم برای آن ها صلوات می فرستم و از خدا می خواهم به من کمک کند تا آدم شجاعی شوم، تا من هم فقط به فکر خودم نباشم و مردم برایم مهم باشند.

از شهدا هم می خواهم برایم دعا کنند تا من هم بتوانم مانند آن ها ایثار داشته باشم، مثل آن ها پاک زندگی کنم و آدم خوبی باشم.

من فکر می کنم هر کس سعی کند آدم خوبی باشد حتی اگر جنگ هم نباشد در مقابل خداوند مثل شهید است. پس ما هم باید سعی کنیم خوب درس بخوانیم تا آدم موفقی در جامعه شویم و هر طور که می توانیم به مردم خدمت کنیم.

انشا در مورد شهادت برای نوجوانان

شهادت هنر مردان خداست …

شهادت تنها به معنای کشته شدن نیست بلکه یک شهید خصوصیات و ویژگی های خاصی دارد. اگر در زندگی شهدا تحقیق کنید خواهید دید همه آن ها سعی می کردند وظایف خود را به طور کامل و بی نقص انجام دهند.

وظیفه تکلیفی است که خداوند بر دوش انسان ها قرار داده، این طور نیست که هر کس کشته شود نام او شهید باشد بلکه یک شهید ایمان بسیار محکمی دارد و ایمانش به او شجاعت زیادی داده است.

در رفتار شهیدان مهربانی، بخشندگی و ادب دیده می شود و از خصوصیات بارز آن ها این است که ایثار فراوان دارند و بی شک زندگی شخصی و آرزوهای آن ها در اولویت اول شان نیست.

آن ها پیوسته به فکر خدمت کردن به مردم هستند و سعی می کنند باری از روی دوش دیگران بردارند.

شهادت یک هنر است و شهید هنرمندی که به زیبایی آن را به تصویر می کشد.

شهادت مرگی است که انسان با پای خود به سوی آن می رود و حتی برایش التماس می کند. شهدا آرمان، عدالت و آزادی در سر داشته اند و انسان هایی بسیار وارسته و تربیت شده در مکتب پیامبران و اولیا بوده اند.

آن ها مردانی غیور و آزادی خواه بوده اند که سعی شان در جهت برافراشتن پرچم استقلال و آزادی بشریت بوده و امروز این وظیفه ما است که راه شهیدان را ادامه دهیم و مراقب باشیم که خون آن ها پایمال نشود و با قدم گذاشتن در جهت آرمان های آن ها نام این شهیدان را زنده و سر بلند نگه داریم.

 

*******************

 

 

 

 

🌟 از همراهی شما با سایت درسی از شما سپاسگذاریم امیدواریم مطلب مورد نظر برای شما مفید قرار گرفته باشد