انشا درباره بیماری

✅ در این مطلب از سایت با انشا درباره بیماری با شما کاربران عزیز همراه هستیم

 

📗 انشا درباره بیماری به صورت کامل و آپدیت شده با کتاب درسی جدید

 

📗 تاریخ انتشار انشا درباره بیماری / 2022-08-02 14:05:22

 

✅ محتوای نوشته :

 

انشا درباره بیماری

اینکه بدانیم واقعاً بیماریم یا خیر، کار راحتی نیست. برخی افراد ممکن است بیماری خاصی نداشته و سالم باشند، اما در کل، احساس خوبی نداشته باشند. برخی دیگر ممکن است احساس کنند که سالمند و هیچ مشکلی ندارند؛ اما مثلاً مبتلا به فشار خون بالا باشند که خود در نهایت، می‌تواند سبب حملات قلبی و سکته شود. مطالعه در مورد انواع بیماریها را علم پاتولوژی می‌نامند. مطالعه گسترده‌تر در مورد انواع بیماریها و همچنین روش درمان هر کدام را علم پزشکی می‌نامند.

بیماری، هر نوع وضعیت غیر عادی در بدن (جسم) یا روان است که سبب بروز ناراحتی، عملکرد بد و یا نگرانی خود فرد مبتلا یا اطرافیان او می‌شود. گاهی از این واژه برای انواع جراحات، معلولیتها، ناهنجاریها، علائم بیماری، رفتارهای انحرافی یا حالتهای غیر معمول در عملکرد یا رفتار استفاده می‌کنند.

دیدگاه زیست شناسی

در زیست شناسی، هر نوع حالت غیر عادی در موجود زنده که عملکرد بدن او را مختل کند، بیماری نام دارد. گاهی از این واژه برای بیان حالتهای غیرعادی، نگران کننده یا عملکرد بد در حوزه‌های دیگر نیز استفاده می‌کنند؛ مثل بیماری جامعه.

دیدگاه پزشکی قدیم و جدید

در پزشکی قدیم، هر بیماری عامل مشخصی دارد و همراه با علائم و نشانه‌های خاصی بروز می‌کند و هر بیماری علائم خاص خود را دارد. ولی امروزه وجود یک حالت خاص در فرد و بیماری نامیدن آن حالت، کاملاً به دید افراد اجتماع بستگی دارد. برای مثال، ظرف 40 سال اخیر در آمریکای شمالی، افرادی که قد کوتاه بوده و یا چاق می‌باشند، بیمار محسوب شده و باید درمان شوند. ممکن است یک حالت خاص را در جایی یا در دوره زمانی خاصی بیماری بنامیم؛ اما در مکان یا زمان دیگر مسئله بدین شکل نباشد. مثلاً در جامعه آمریکا، امروزه ناهنجاری بی‌اعتنایی به قصد نشان دادن مخالفت، نوعی بیماری محسوب می‌شود؛ در حالی که در برخی جوامع یا در همین جامعه تا چند وقت پیش، چنین ناهنجاری را بیماری به حساب نمی‌آوردند.

 

از همان زمانی که بشر روی زمین زندگی می‌کرد،‌ بیماری هم وجود داشت و او با آن دست و پنجه نرم می‌کرد. گاهی بر آن غلبه می‌کرد و زمانی مغلوب آن می‌شد و از پای در می‌آمد. اما همیشه در این فکر بود که چگونه با بیماریها و مشکلات ناشی از آن مقابله کند و طول عمر خود را افزایش دهد. در 600 تا 700 سال پیش، بیشتر مردم در جوانی فوت می‌کردند و از بین می‌رفتند. در آن زمان، بیشترین علت مرگ و میر را بیماریها تشکیل می‌داد و گاهی هم پرت شدن از ارتفاعات، مار گزیدگی یا غرق شدن در رودخانه باعث مرگ انسانها می‌شد. تاریخ نویسان عقیده دارند که ویروس آبله از دوران کشاورزی بین انسانها وجود داشته است. با این حساب بیماری آبله از ده هزار سال پیش از میلاد مسیح وجود داشته است.

انسان همیشه در فکر مهارکردن و مقابله با بیماری بود و در هر زمان، با توجه به علم و دانش خود راههایی برای مبارزه با بیماری انتخاب می‌کرد. ابتدا انسان برگ و ریشه‌ گیاهان را به صورت جوشانده یا دم کرده یا خشک شده مصرف می‌کرد و یا روی زخمها قرار می‌داد و گاهی با افزودن روغنهای طبیعی مثل پیه،‌ دنبه یا کره به آنها، مرهمی درست می‌کرد و روی زخمها یا محل آسیب دیده می‌گذاشت. هنوز هم در بعضی جاها این درمانها مورد استفاده قرار می‌گیرد و مواردی از آنها از نظر علمی تأئید شده است. در سیصد سال پیش از میلاد مسیح، دانشمندان فهمیده بودند افرادی که از بیماری آبله شفا می‌یابند، برای بار دیگر به آن مبتلا نمی‌شوند. در نتیجه تلاش می‌کردند که بیماری را به طور سبک در افراد ایجاد کنند تا هم خیلی زود بهبود یابند و هم از هجوم دوباره‌ آن در امان باشند.

بیماریهای مسری

یکی از وسیعترین گروه بیماریها، بیماریهای مسری هستند که عوامل بیماری زا مثل باکتری، قارچ، ویروس، انگل و … مسبب این دسته از بیماریها می‌باشند. بیماریهای انگلی جزو بیماریهای مسری نیستند؛ اما بیشتر با این دسته از بیماریها مرتبطند. بیماریهای انگلی را پروتوزوآ و کرم ایجاد می‌کند. از جمله بیماریهای مسری عبارتند از: آنفلوانزا، مالاریا، وبا، حصبه، اسهال خونی، سرخک، آبله مرغان‌، طاعون، سل، بیماریهای مقاربتی، ایدز، سارس (ناهنجاری شدید دستگاه تنفسی)، هپاتیت (یرقان) و … .

بیماریهای ژنتیکی

بیماریهای ژنتیکی، دسته دیگری هستند که به دلیل حضور یا عدم حضور یک ژن خاص در DNA، ایجاد می‌شوند. از جمله بیماریهای ژنتیکی عبارتند از: هموفیلی، کم خونی، تالاسمی، سندرم داون، کور رنگی، شب کوری و … .

بیماریهای سمی

بیماریهای سمی به دلیل مواجه شدن با مواد سمی موجود در طبیعت حادث می‌شوند. مثل مسمومیت دارویی، مسمومیت غذایی، مار گزیدگی، زنبور گزیدگی و … .

بیماریهای ناشی از سوء تغذیه

این بیماریها به دلیل فقدان یا کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی افراد بوجود می‌آید. بیماریهای بری بری، اسکوروی، راشیتیسم (نرمی استخوان)، کم خونی ناشی از فقر آهن، پوکی استخوان و … از جمله بیماریهای ناشی از سوء تغذیه هستند.

بیماریهای خودایمنی

بیماریهای ناشی از عملکرد غیر عادی سیستم ایمنی، به دلیل حمله دستگاه ایمنی بدن به بافتهای خود بدن اتفاق می‌افتد. اسکلرودرما ، سفت شدگی بافتها و … از این دسته‌اند.

بیماریهای روانی

بیماریهایی هم وجود دارند که صرفاً زاییده افکار و عقاید شخصی هستند، مثل پاره‌ای از بیماریهای روانی. عمده ناهنجاریهای عصبی و بیماریهای روانی عبارتند از: اسکیزوفرنی، ناهنجاری دو قطبی، افسردگی بالینی، ناهنجاری در عمل بلع، جنون، افسردگی پس از زایمان، اضطراب و … .

بیماریهایی با علل ناشناخته

بیماریهای بسیاری هم وجود دارند که عامل آنها هنوز ناشناخته است. آلزایمر، سرطان‌، ناهنجاری خستگی مزمن و … از این رده‌ هستند.

سایر بیماریها

جراحات، آسیب دیدگی، معلولیت‌ها، ناقص الخلقه بودن، سکته، عیوب چشم ( نزدیک بینی و دوربینی چشم، آب مروارید)، آرتروز و … از جمله بیماریهایی هستند که خارج از رده‌بندی اخیر هستند.

 

 

**************

 

بسیاری از ما در دوره ای از زندگی دچار یک بیماری شدید جسمی می شویم. هم بیماری و هم درمان آن می تواند طرز فکر و احساس ما را تحت تأثیر قرار دهد. این راهنما، هم برای کسانی است که بیماری شدید جسمی دارند و هم برای دوستان و وابستگان آن هاست که موارد ذیل را توضیح می دهد

 

اثرات روحی بیماری شدید جسمی چه احساسی در صورت بروز اضطراب يا افسردگی خواهیم داشت؟  چرا وقتی دچار بیماری جسمی می شویم احتمال بروز افسردگی و اضطراب بیشتر است؟  چه عواملی ممکن است باعث افزایش احتمال بروز افسردگی و اضطراب شوند؟ کی باید به دنبال کمک باشید؟  در مورد اضطراب و افسردگی چه می توان کرد؟  چگونه می توانید به خود کمک کنید؟  چگونه خانواده و دوستان می توانند کمک کنند؟  مراکزی که می توان از آن ها اطلاعات و کمک گرفت

 

 اثرات روحی بیماری شدید جسمی

یک بیماری شدید جسمی می تواند هر گوشه از زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. ارتباطات، کار، عقاید مذهبی و چگونگی روابط اجتماعی با دیگران همگی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. بیماری شدید جسمی می تواند باعث شود ما دچار احساس غم، ترس، نگرانی یا عصبانیت شویم. این می تواند به دلایل زیر باشد * ما نمی دانیم که دقیقاً چه بیماری داريم  چگونه با درد ناشی از عمل جراحی یا عوارض جانبی داروها مقابله خواهیم کرد

درمان تا چه اندازه اثر بخش خواهد بود

  • احساس عدم کنترل در مورد بدن و بیماری خود می کنیم. کلاً ممکن است فکر کنیم که کاری نمی توان در مورد آن کرد
  • احساس تنهایی و جدایی از خانواده و دوستان داریم. گاهی ممکن است صحبت کردن در مورد بیماری با نزدیکانمان مشکل باشد، چون نمی خواهیم آن ها را نگران یا ناراحت کنیم برای برخی از ما اثرات روحی یک بیماری شدید جسمی می تواند بیش از اندازه باشد. مثلاً، سرطان یا بیماری قلبی ممکن است ما را بسیار نگران و افسرده کند. این موضوع می تواند ما را از انجام کارهایی که در زندگی روزمره مان انجام می دهیم، باز دارد.  چه احساسی در هنگام  بروز اضطراب و افسردگی خواهیم داشت؟ اضطراب و افسردگی هم ذهن و هم جسم ما را تحت تأثیر قرار می دهد. در بسیاری از موارد، هر دو تأثیر، همزمان اتفاق می افتند.

 

 احساس اضطراب چگونه است

افکار دائمی نگران کننده، اغلب در مورد بیماری و درمان آن ترس از اتفاق افتادن بدترین حالت ها که به عنوان مثال بیماریمان بدتر خواهد شد یا خواهیم مرد – آگاهی بیش از حد از ضربان قلب – تپش قلب  حساس تنش و درد عضلات عدم توانایی در داشتن آرامش

تعریق نفس کشیدن سریع  احساس سرگیجه  احساس غش  سوء هاضمه و اسهال

 

چگونگی احساس افسردگی

احساس عدم شادی که از بین نمی رود و تقریباً همیشه وجود دارد  از دست دادن احساس علاقه در زندگی  عدم توانایی در لذت بردن  بروز اشکال در تصمیم گیری های حتی ساده  احساس خستگی عمومی  احساس عدم آرامش و پریشانی – از دست دادن اشتها و وزن – بعضی از افراد متوجه می شوند که برعکس دچار افزایش وزن می شوند  اشکال در خوابیدن و بیدار شدن زودتر از معمول  از دست دادن علاقه به روابط جنسی  از دست دادن اعتماد به نفس و احساس مفید نبودن، عدم کفایت و ناامیدی  دوری از دیگران  احساس تحریک پذیری  احساس ناامیدی در مورد خودمان، موقعیتمان و دنیا و به طور کلی، ممکن است احساس کنیم که هرگز به سمت بهتر شدن نمی رویم یا این که بی ارزش هستیم  افکار خودکشی (که در افسردگی شایع است) بهتر است که در مورد آن ها صحبت کنیم تا این که سعی کنیم آن ها را مخفی کنیم بعضی از این علائم مانند احساس خستگی، خواب ناکافی و از دست دادن اشتها ممکن است به علائمی که از بیماری جسمی یا درمان آن ناشی می شوند، شبیه باشند. اگر شما با یک پزشک یا پرستار در مورد این که چگونه احساسی دارید، صحبت کنید آن ها می توانند در مورد این که آیا این علائم مربوط به بیماری جسمی شماست یا افسردگی، کمک کنند

 

چرا احتمال بروز افسردگی و اضطراب، وقتی که بیماری شدید جسمی دارید، بیشتر است؟

افراد وقتی که به هر دلیلی تحت استرس هستند، افسرده و مضطرب می شوند. بیمار بودن و درمان آن باعث استرس می شوند. احتمالاً این مورد شایع ترین دلیل است  بعضی درمان های دارویی مثل استروئیدها، چگونگی کارکرد مغز را تحت تأثیر قرار می دهند و بنابراین به طور مستقیم باعث اضطراب و افسردگی می شوند  بعضی بیماری های جسمی مثل کم کاری تیروئید کارکرد مغز را تحت تأثیر قرار داده، مستقیماً اضطراب و افسردگی ایجاد می کنند  اضطراب و افسردگی، بیماری های شایعی هستند. شما ممکن است فقط به صورت اتفاقی (و بدون علت خاصی)، همزمان با بیماری جسمی مضطرب یا افسرده شوید.

 

چه عواملی ممکن است باعث افزایش احتمال بروز اضطراب یا افسردگی شوند؟

احتمال این که شما اضطراب و افسردگی شدید را هنگام بیماری جسمی تجربه کنید بالاتر است اگر  شما از قبل مضطرب یا افسرده بوده اید   خانواده یا دوستی ندارید که بتوانید با ایشان در مورد بیماریتان صحبت کنید  مؤنث هستید (زنان بیشتر از مردان اضطراب و افسردگی را بروز می دهند) – در زندگی تان، همزمان مشکلات و استرس های دیگری دارید بعنوان مثال اخراج از كار،  طلاق   يا مرگ يكي از نزديكان  درد زیادی را تجربه می کنید  بیماری شما از نوع خطرناک و تهدید کننده زندگی است  بیماریتان شما را از مراقبت از خودتان باز می دارد در موارد زیر ما بیشتر در معرض ابتلا به اضطراب و افسردگی هستیم  هنگامی که برای اولین بار در مورد بیماریتان با شما صحبت می شود  بعد از یک عمل جراحی بزرگ یا اگر عوارض ناخوشایندی در درمان وجود دارند  اگر بیماری شما بعد از این که به نظر می رسد که در حال بهبودی هستید، عود کند. مثلاً عود سرطان یا دومین سکته قلبی  اگر بیماری شما دیگر به درمان جواب ندهد

چه زمانی باید به دنبال کمک باشید؟

باید به دنبال کمک باشید، اگر احساس اضطراب و افسردگی شما  بدتر از ترس ها، نگرانی ها و احساس غمی است که شما قبلاً داشته اید  به نظر نمی رسد که با گذشت زمان در حال بهبودی است  در حال ایجاد تغییر در احساس شما نسبت به اعضای خانواده و دوستان و در کار و علائق شما است  اگر شما احساس می کنید که زندگی دیگر ارزش ندارد و یا دیگران بدون وجود شما احساس بهتری دارند شما ممکن است متوجه افسردگی خود نباشید اگر  فکر می کنید که همه علائم شما مربوط به بیماری جسمی تان است  خود را به دلیل تنبل یا ضعیف بودن ملامت کنید دیگران ممکن است در این مورد به شما اطمینان خاطر بدهند. آن ها ممکن است به شما بگویند که کمک گرفتن نشانه ی ضعف نیست. بعضی از ما سعی می کنیم که با احساس اضطراب و افسردگی با مشغول نگه داشتن خودمان مقابله کنیم. این کار در بعضی افراد مؤثر است اما همچنین می تواند به شدت باعث افزایش استرس و خستگی شود بعضی اوقات، اضطراب و افسردگی ممکن است خود را به صورت احساس عدم شادی و ترس نشان ندهد و در عوض ممکن است باعث ایجاد درد بدن، سردرد یا بی خوابی شود ممکن است صحبت کردن با یک خویشاوند یا دوست که قادر است شما را در این موقعیت مشکل کمک کند، موثر و کافی باشد. اما در مواردی که این راه کمک کننده به نظر نمی رسد، احتمالاً صحبت کردن با یکی از پزشکان یا پرستارانی که تحت مراقبتشان هستید، راه خوبی به نظر برسد

 

آیا داشتن چنین احساساتی دلیل خوبی برای درخواست کمک است؟

کمک گرفتن در حالت اضطراب و افسردگی، وقتی که بیماری جسمی داریم، می تواند مشکل باشد، چرا که: – ممکن است احساس کنید که پریشانی شما قابل درک و توجیه است و بنابراین کاری نمی توان درمورد آن کرد. – نمی خواهید که قدر نشناس به نظر برسید چرا که  انگارشما به پزشکان و پرستارانی که مراقبت های جسمی شما را بر عهده دارند، در حال شكايت هستيد. – نمی خواهید که باعث اختلال در درمان بیماری جسمی تان شوید (با اعتراف به این که در تحمل آن مشکل دارید) – ممکن است فکر کنید پرستاران و پزشکانی که بیماری جسمی شما را درمان می کنند آن قدر مشغول هستند که علاقه ای به توجه به اضطراب و افسردگی شما ندارند. – احساس می کنید آن ها بیشتر به بیماری جسمی تان توجه دارند تا به مسائل روحی شما. البته برای همه ما قابل درک و انتظار است که فردی  که  دچار بیماری جسمی است، به اضطراب و افسردگی مبتلا شود اما این به این معنی نیست که باید به آن بی توجه باشید. کادر درمان کننده ی شما نگران همه جنبه های سلامتی شما هستند و از جمله افسردگی و اضطرابی که دارید. آن ها می توانند به دلایل زیر کمک کننده باشند: – اطلاع داشتن از نگرانی ها و مشغولیت های ذهنی شما در مورد شرایطتان. – سعی در اطمینان یافتن از این که شما در مورد بیماری و درمان آن اطلاع کافی دارید. – کمک به شما که بتوانید در مورد احساساتتان صحبت کنید. – تصمیم گیری در مورد این که آیا شما برای اضطراب یا افسردگی تان نیاز به درمان دارید یا نه.

 

در مورد اضطراب و افسردگی چه می توان کرد؟

افراد زیادی وجود دارند که ممکن است بتوانند به شما کمک کنند که شامل: پزشک عمومی (GP) ، مشاورین آموزش دیده، روان درمان ها، روان شناسان بالینی و روان پزشکان است. هر گونه درمان پیشنهادی به علائم، شدت اضطراب و افسردگی و شرایط شما بستگی خواهد داشت. درمان ممکن است شامل صحبت کردن، داروهای ضد افسردگی یا هر دو باشد.

صحبت درمانی:

بروز احساسات واقعی می تواند مشکل باشد، حتی با دوستان نزدیک. در این صورت، ممکن است صحبت کردن با یک فرد با تجربه آسان تر باشد. او می تواند به شما کمک کند که مسائل را بازبیني کرده و راه های مقابله با مشکلاتتان را پیدا کنید. جلسات صحبت درمانی معمولاً کوتاه و حداکثر 8 جلسه است. ممکن است که با فرد خاصی صحبت کنید یا در یک گروه شرکت داشته باشید. اگر همسر یا مراقب (Carer) دارید، ممکن است مشارکت آن ها نیز کمک کننده باشد. انواع مختلفی از صحبت درمانی وجوددارند، اما همگی شامل اجزاء

 

زیر هستند:

– ارتباط توأم با اطمینان بین بیمار و درمانگر  – فرصتی برای صحبت باز و آزاد در مورد افکار، احساسات و مشکلات.   – کمک به مقابله با افکار نگران کننده، احساسات بد و مشکلات روزمره.

آیا این درمان مؤثر است؟

دیدن کسی فقط برای این که با او صحبت کنیم، ممکن است ترسناک و یا بی مورد به نظر برسد، اما به محض شروع صحبت، بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری جسمی آن را بسیار مؤثر می یابند.

 

چگونه این درمان مؤثر است؟

جلسات صحبت درمانی به شما کمک می کنند که آن چه از نظر روحی برای شما در حال اتفاق افتادن است، شفاف تر باشد. این درمان ها به ما کمک می کنند تا راه های بهتر مقابله با احساسات، افکار و مشکلات روزمره را پیدا کنیم. صحبت کردن آزاد همچنین از این نظر مفید است که با فردی صحبت می کنید که به او اطمینان دارید و در مورد شما “قضاوت” نمی کند.

 

شروع اثر درمانی چقدر طول می کشد؟

بعضی افراد سریعاً احساس بهبودی می کنند به یک دلیل ساده: این که آن ها قادر هستند که در مورد نگرانی هایشان صحبت کنند. برای سایرین ممکن است چند هفته ای طول بکشد.

داروهای ضد افسردگی:

اگر اضطراب و افسردگی شدید باشد و یا مدت زیادی طول بکشد، ممکن است مصرف یک دوره از داروهای ضد افسردگی مفید باشد. این داروها به مبتلایان اضطراب و افسردگی کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشند به طوری که دوباره لذت بردن از زندگی و مقابله با مشکلات را به طور مؤثر آغاز می کنند. با وجود این که این داروها ممکن است باعث شوند که احساس اضطراب و پریشانی کمتری کنید، جز داروهای خواب آور و آرام بخش نیستند. این داروها همچنین می توانند در مورد درد و اختلال خواب مؤثر باشند.

آیا سریعاً احساس بهبودی خواهید کرد؟

احتمالاً نه، برخلاف بسیاری از داروها اثرات ضد افسردگی را زود احساس نخواهید کرد، اغلب افراد تا 3- 2 هفته هیج تغییری در خلق خود احساس نمی کنند. اگر چه بعضی دیگر ممکن است بهبودی سریع تری داشته باشند، برای مثال: بعضی افراد پس از چند روز احساس می کنند که بهتر می خوابند و کمتر احساس اضطراب دارند.

 

عوارض جانبی

مانند تمامی داروها، ضد افسردگیها  عوارض جانبی دارند. اگر چه اغلب این عوارض ملایم هستند و با ادامه درمان محو می شوند. ضد افسردگی های مختلف اثرات مختلف دارند. پزشک شما می تواند در مورد این که چه چیزهایی تجربه خواهید کرد شما را مطلع کنند و دوست دارند که در مورد چیزهایی که شما را نگران می کنند، بدانند. در صورت لزوم، همچنین می توانید آن ها را با مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد بارداری مصرف کنید اما باید از مصرف زیاده از حد الکل اجتناب کنید چون الکل می تواند باعث خواب آلودگی زیاد شما در مدت استفاده از داروهای ضد افسردگی شود. درمورد این که این قرص ها با سایر درمان هایی که برای بیماری جسمی تان استفاده می کنید تداخل دارند یا نه، پزشک شما را مطلع خواهد کرد

 

چگونه می توانید به خودتان کمک کنید؟

علاوه بر کمک گرفتن از متخصصین، کارهای دیگری هستند که می توانند برای کمک به خود انجام دهید  در مورد ترس ها و نگرانی هایتان با نزدیکان خود صحبت کنید، شما از این که فقط با صحبت در مورد این مسائل تسکین مي یابید، متعجب خواهید شد،و نبايد احساس  کنید که این برای نزدیکانتان درد سرآور است  از پزشکتان در مورد بیماریتان بپرسید. اگر جنبه هایی در بیماری یا درمان وجوددارند که درمورد آن ها اطلاع ندارید، از او سؤال کنید. اگر شما در مورد بیماری خودتان بدانید قادر خواهید بود که با آن بهتر مقابله کنید  سعی کنید که از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید. اگر اشتهایتان را به دلیل نگرانی یا افسردگی از دست داده اید، ممکن است دچار کاهش وزن شوید. این می تواند باعث بدتر شدن وضعیت جسمی یتان شود  بین نیازهای بیماری و زندگی تان تعادل ایجاد کنید. شما نیاز خواهید داشت که تعادلي پيدا کنید  که نه تسليم بیماری شوید و نه آنرا فراموش  کنید  مراقب خود باشید. اطمینان حاصل کنید که آرامش و فعالیت های دلخواه و اگر ممکن است، فعالیت های فیزیکی را در زندگی روزمره خود بگنجانید  سعی کنید از نوشیدن زیاد الکل برای این که احساس بهتری داشته باشید، اجتناب کنید، نوشیدن الکل می تواند در واقع باعث بدتر شدن اضطراب و افسردگی شده، با داروهای شما تداخل داشته باشد  سعی کنید که در مورد خواب ناکافی نگران نباشید. این حالت در اضطراب و افسردگی اتفاق می افتد و معمولاً با بهتر شدن خلق شما، بهبودی می یابد  بدون مشورت با پزشک، مقدار داروی خود را تغییر ندهید، استفاده آن ها را متوقف نکنید و درمان های دیگر را شروع نکنید. اگر داروها عوارض جانبی ناخوشایندی دارند، به پزشک یا پرستارتان بگویید با سکوت خودتان را رنج ندهید

 

چگونه خانواده و دوستانتان می توانند کمک کنند؟

معمولاً یک خویشاوند یا دوست، اولین کسی است که متوجه بروز اضطراب و افسردگی در فردی با بیماری جسمی می شود. اگر متوجه شدید که کسی از نزدیکان شما درحال ابتلا به افسردگی است، از او به نرمی بخواهید که به دنبال کمک باشد. توضیح بدهید که اضطراب و افسردگی خیلی شایع هستند و با کمک گرفتن، در اکثر موارد بهبود می یابند. ملاقات با یک متخصص مانند روان پزشک یا روان شناس نه باعث شرمساری بیمار و خانواده آن هاست نه علامتی از ضعف  وقت گذاشتن برای کسی که مضطرب و افسرده است بسیار کمک کننده می باشد. این بیماران نیاز به انتقاد مکرر ندارند. ولی نیاز دارند که هم به صحبت کردن تشویق شوند و هم به امور روزمره خود همچنان ادامه دهند  به فرد مضطرب و افسرده اطمینان دهید که بهبود می یابند- از آن جایی که این باور ممکن است برای آن ها مشکل باشد- اطمینان حاصل کنید که آن ها از یک رژیم غذایی متعادل استفاده می کنند و به آن ها کمک کنید که از نوشیدن زیادالکل خود داری کنند  در صورتی که فرد مضطرب و افسرده در حال بدتر شدن است و از عدم تمایل به ادامه زندگی یا صدمه زدن به خود صحبت می کند. این موارد را جدی تلقی کنید و مطمئن شوید که پزشک از این موارد مطلع می شود  سعی کنید که فرد را برای درمان مورد نظر متقاعد کنید. اگر در مورد درمان ابهاماتی دارید آن ها را با پزشک مطرح کنید مراقبت از کسی که هم دچار مشکل جسمی است و هم دچار اضطراب و افسردگی شده است می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. اگر احساس درماندگی می کنید حتماً درخواست کمک کنید

 

 

******************

 

انشا درمورد پیشگیری از بیماری برای کلاس پنجم

 

مقدمه:

بيماريهاي واگير يا عفوني، آن دسته از بيماريها هستند که از فردي به فرد ديگر سرايت مي کنند.

عامل ايجاد کننده بيماريهاي واگير، موجودات زنده بسيار کوچکي مي باشند که اغلب آنها با چشم ديده نمي شوند ولي با ميکروسکوپ قابل رويت اند.

گاهي بيماريهاي واگير به صورت همه گير درآمده و موجب مرگ ميليونها نفر مي شوند

 

ما باید در زندگی روزمره بهداشت خود را رعایت کنیم، زیرا اگر این کار را نکنیم بیمار میشویم و باید به دکتر مراجعه کنیم و یا در خانه استراحت کنیم.

 

چیکار کنیم تا بیمار نشیم ؟

ما برای جلوگیری از بیماری باید یکسری از کارهای ابتدایی را رعایت کنیم،

مثلا باید هر روز دستامون رو به مدت 20 ثانیه با آب و صابون ضدعفونی کنیم.

اگه احساس میکنیم سرما خورده ایم، باید به صورت خود ماسک بزنیم تا اطرافیان ما مبتلا نشوند. و از آنها دور باشیم.

ما باید تلفن همراه خود را تمیز کنیم تا ویروس از طریق تلفن همراه به ما یا اطرافیان منتقل نشود.

هنگامی که دچار سرماخوردگی یا سایر بیماری هایی که به افراد دیگر منتقل میشود شدیم،  باید در منزل بمانیم و فقط وسایل شخصی خود را استفاده کنیم.انشا درمورد پیشگیری از بیماری برای کلاس پنجم

مثلا از حوله ای دیگر برای خشک کردن صورت، از قاشق دیگر برای غذا خوردن استفاده کنیم،

و هنگامی که دستمان را به جایی زدیم آن مکان را به وسیله الکل ضدعفونی کنیم.

 

راههاي سرايت بيماريهاي واگير

بيماريهاي واگير گاهي در اثر تماس شخص سالم با بيمار به طور مستقيم وارد بدن مي شوند مثلا دست دادن، صحبت کردن با فرد بيمار که مي تواند شخص سالم را بيمار کند.

گاهي انسان با خوردن آب، غذا و دست زدن به وسايلي که بيمار استفاده نموده است به بيماري مبتلا مي شود.

گاهي هم بيماري به وسيله ي يک موجود زنده واسطه مثل حشرات از فرد يا حيواني به ديگري انتقال مي يابد.

مثل بيماري مالاريا که نوعي پشه، بيماري را از فرد بيمار به اشخاص سالم سرايت مي دهد.

يا وبا و حصبه که به وسيله مگس و سوسک منتقل مي شوند.

راه هاي پيشگيري از بيماري هاي واگير

1. مراقبت مستمر از سلامتي خود:

انسان بايد خود را سالم و قوي نگه دارد و از سلامتي خود که بهترين سرمايه و نعمت الهي است محافظت کند. استفاده از غذاي مقوي، کافي و بهداشتي، داشتن محيط تميز و بهداشتي، ارتقاء سطح سواد و دانش بهداشتي، داشتن خواب و استراحت کافي، ورزش کردن، انجام واکسيناسيون، دوري از دخانيات، رعايت بهداشت فردي و استفاده از تفريحات سالم بدن را سالم، با نشاط و قوي نگه مي دارد.

 

2- دوری از اجتماعات و مراقبت از بهداشت

بهتر است برای پیشگیری از بیماری ها از اجتماعات دوری کنیم و هر روز مراقب سلامت و بهداشت فردی باشیم و مرتب دست ها و محیط را ضد عفونی کنیم.

3. بيمار يابي و تشخيص به موقع بيماري:

بيماري بايد زود تشخيص داده شود و بيمار از ديگران جدا گردد. وسايل خواب و غذاي بيمار بايد جدا باشد و در صورت لزوم ضد عفوني شود. تهيه و مصرف دارو و درمان به موقع و بطور کامل انجام شود تا بهبودي کامل حاصل گردد.

4. تأمين بهداشت محيط:

محيط زندگي انسان بايد کاملا سالم و تميز باشد.

استفاده از آب آشاميدني سالم (آب تصفيه شده و عاري از ميکروب)، جمع آوري و دفع صحيح زباله و فاضلاب، از بين بردن حشرات ـ بند پايان و جوندگان موذي، برخورداري از مسکن سالم و مناسب، برخورداري از هواي پاک و تميز و داشتن فضاي سالم و فرح بخش از مواردي است که سبب تأمين و تقويت سلامتي انسان مي شود.

 

 

اگه بیمار شدیم چیکار کنیم سریع خوب بشیم؟

هر بیماری دوره ی خاص خودش را دارد، برای مثال سرماخوردگی با توجه به سن و وضعیت جسمی 5 تا 7 روز طول میکشد،

یعنی اگر مسائل بهداشتی رو رعایت کنیم تا 7 روز دیگر بیماری از بین میرود.

در هنگام بیماری باید یکسری از نکات را رعایت کنیم :

اولین راه، خوردن غذاهای مفید است، ما باید غذاهای مقوی بخوریم تا هرچه سریع تر بیماریمان خوب شود، مثل سوپ یا سبزیجات.

در کنار خوردن غذا های مقوی، باید از یکسری دارو استفاده کنیم تا به درمان سریع کمک کند،

مثلا میتوانیم از شربت سرما خوردگی یا قرص های سرماخوردگی استفاده کنیم.

 

بعضی از افراد از خوردن دارو دوری میکنند، و ترجیح میدهند به دکتر مراجعه کنند و از طریق آمپول بهبود پیدا کنند.

بعضی از بچه ها از دکتر میترسند، ولی سریع ترین راه درمان مراجعه به دکتر است.

 

نتیجه گیری :

از مطالب گفته شده نتیجه می گیریم که، برای اینکه خود و اطرافیانمان بیمار نشوند باید در مواقع بیماری در حد امکان از اجتماعات دوری کنیم، بهداشت دست و صورت را رعایت کنیم، به نقاطی که ممکن است ویروس از آنجا به بدن منتشر شود دست نزنیم، مرتب دست ها را با آب و صابون بشوریم ، از افراد که بیمار هستند دوری کنیم، اگر خودمان بیمار شدیم حتما ماسک و دستکش استفاده کنیم، تا بتوانیم از همه گیر شدن بیماری جلوگیری کنیم.

 

 

 

***************

 

 

 

📗 از همراهی شما با سایت درسی از شما سپاسگذاریم امیدواریم مطلب مورد نظر برای شما مفید قرار گرفته باشد