انشا درباره صرفه جویی

✅ در این مطلب از سایت با انشا درباره صرفه جویی با شما کاربران عزیز همراه هستیم

 

🌟 انشا درباره صرفه جویی به صورت کامل و آپدیت شده با کتاب درسی جدید

 

🌟 تاریخ انتشار انشا درباره صرفه جویی / 2022-07-31 16:04:25

 

محتوای نوشته :

 

از دیدگاه تعالیم اقتصادی دین اسلام «قناعت پیشگی» و«صرفه جویی» کردن (درست و به اندازه نیاز مصرف کردن) دارای آثار ارزشمند فراوان و فوائد

و منافع بسیار ارزنده و نقش سازنده و تعالی بخش و پرباری در زندگی انسان‏ها و پیشرفت جامعه مدنی دارد.

اکنون با نگرش و مطالعه و بررسی و تفحص در تعالیم و معارف درخشان دین اسلام و نیز توجه دقیق به اصول عقلی و پژوهش‎های علمی، به تعداد زیادی از آثار سازنده و برکات فراوان و منافع ارزشمند «قناعت» و «صرفه جویی» پی می‎بریم، که عمده و مهمترین آنها را به طور فهرست وار بیان می‏کنیم:

۱- آبادانی دنیوی و اخروی(آبادی و رونق دنیا و آخرت).
۲- برخورداری از رحمت و لطف پروردگار و کسب فیض الهی.
۳- جلب رضایت و خشنودی خداوند.
۴- اطاعت از خدا و پیامبران حق و تعالیم و سنن انسان.
۵- «اصلاح نفس» و پرورش و کنترل آن.
۶- حفظ آبرو و حیثیت و شخصیت انسان.
۷- رهایی از دام آرزوها و هواها و مادیگرایی.
۸- سرکوبی هوس‏ها و هواها و شهوات.
۹- خودکفایی اقتصادی و اتکا به خود.
۱۰-جلوگیری ازاسرافکاری و تبذیر و حیف و میل و زیاده روی.
۱۱- ترک گناه و کارهای حرام و دوری از فساد و خیانت.
۱۲- رهایی از آتش جهنم و عذاب الهی.
۱۳- تقویت روحیه ایثار و گذشت و انفاق و احسان.
۱۴-کاهش فقر و تنگدستی و تهیدستی و ناداری.

جلوگیری از اسراف

همان گونه که بیان شد، یکی از آثار ارزشمند و بزرگ «قناعت» و «صرفه‏جویی» و به اندک قانع و راضی بودن در همه امور زندگی، آن است که جلوگیری «اسراف» و«تبذیر» و زیاده روی را می‎گیرد، اسرافکاری که یکی از بزرگ‎ترین و خطرناک‏ترین و زشت‏ترین گناهان و ستم‏ها و خیانت‏ها است و موجب خسارت و زیان فراوان و سبب حیف و میل و نابودی ثروت و نعمت‎ها و سرمایه‏های هنگفت و ضایع نمودن حقوق دیگران و پایمال کردن حق و عدل و انصاف و فضیلت می‏‎شود.

اسراف و تبذیر، علاوه بر اینکه توهین و هتک حرمت و ناسپاسی و کفران نعمت‏ها و مواهب الهی است، عامل فقر و تهیدستی و بدبختی و ذلت و زشتی و فساد و ظلم و بی عدالتی و وابستگی جامعه نیز است و از دیدگاه خداوند در قرآن حرمت شرعی و منع دینی دارد که نهی شدید خداوند در دو آیه قرآنی (سوره اعراف، آیه ۳۱ و سوره انعام آیه ۱۴۱) که دلالت صریح و روشن برحرمت«اسراف» و گناه و حرام بودن آن دارد و این نهی از اسراف به اندازه‏ای تکان دهنده و حساس است که سرزنش و نکوهش فرعون در سه آیه قرآنی به خاطر«اسرافکاری» وی بود، زیرا که او از «مسرفین» بزرگ و متجاوزین از حد اعتدال و عدالت بوده است.

باز اسرافکاری و تبذیر به اندازه‏ای منفور و مذموم و زشت و گناه است و منع و حرمت دارد که خداوند در قرآن مجید (سوره اسراءآیه ۲۷) «تبذیرکنندگان» را برادران شیطان می‏داند.

بنابراین کسی که برادر و همکار و تسلیم و مطیع فرمان شیطان و پیرو راه و روش و خواست او باشد، قطعاً در همه چیز و در تمام موارد امور، تباهی و فساد و خیانت و خسارت و زیان غیرقابل جبران به بار می‏آورد. اما انسان با داشتن صفت قناعت و رضایت نفس و با رعایت کامل صرفه‏جویی در زندگی و به اندازه نیاز و ضرورت اکتفا کردن و به اندک چیز ساختن، ضمن اینکه خود و جامعه را دارای سرمایه زیاد ثروت و گنج فراوان می‎کند و موجب پیشرفت و توسعه همه جانبه می‏شود. جلوی اسرافکاری و تبذیر و بسیاری از مفاسد اقتصادی و مالی (مانند ثروت نامشروع و کسب مال حرام) نیز گرفته می‏شود و گناهان تجاوزات و طغیان‏ها و عصیان‏ها و ناهنجاری‎های اجتماعی و فرهنگی کاهش پیدا می‏کند.

شما میتوانید انشاهای خود را به آدرس ایمیل g36.ir@gmail.com ارسال کنید تا با نام شما در سایت سایت درسی قرار بگیرد.

 

🌟 از این که با انشا درباره صرفه جویی با ما همراه بودید از شما سپاسگذاریم امیدواریم مطلب مورد نظر برای شما مفید قرار گرفته باشد

نظرات در حال حاظر غیر فعال است