انشا درمورد احتکار

✅ در این مطلب از سایت با انشا درمورد احتکار با شما کاربران عزیز همراه هستیم

 

🌟 انشا درمورد احتکار به صورت کامل و آپدیت شده با کتاب درسی جدید

 

🌟 تاریخ انتشار انشا درمورد احتکار / 2022-07-31 15:50:46

 

محتوای نوشته :

 

احتکار عبارت است از کاهش دادن يا متوقف کردن جريان توزيع کالا توسط همه يا برخي از فروشندگان به طور موقت. اين اقدام فروشندگان با توجه به وضع بازار و به خصوص تقاضاي تحريک شده خريداران به منظور بالابردن قيمت و درآمد حاصل از افزايش قيمت کالا صورت مي گيرد.

با ورود ويروس كورونا در جهان همراه با مشكلات اقتصاد، هول و هراس جامعه را در را در برگرفت.

یکی از پیامدهای هراس اجتماعی هجوم مردم برای تهیه کالاهای مثل ماسك، دستكش يكبار مصرف، الكل سفيد و نظايرآن بود.

باتوجه به هجوم مردم برای خرید کالاهایی فرصت برای محتکرین ایجاد شده.

محتکرین کسانی هستند که از انسانیت کمترین سهمی ندارند و زندگی شخصی خود را بر جمع ترجیح می دهند.

افراد سود جو و حتی افرادی که در برنامه ریزی های اقتصادی دولت دست دارندبا مشاهده و ایجاد چنین جوی قصد سرمایه دار شدن در کوتاه ترین زمان ممکن را دارند و لذا با احتکار منابع موجود گرانی های مورد نظر را ایجاد می نمایند.

یکی از دلایل احتکار بدون شک طمع ورزی و حرص افراد محتکر است.در چنین حالتی افرادی در جامعه یافت می شوند که قصد دارند تا یک شبه همه کاره شوند و انبوهی از ثروت را داشته باشند.حرص و طمع بر سایر قوای بخشش و ترحم غالب می شود و فرد دست به احتکار می زند.
کمبود منابع در جامعه نیز یکی از دلایل احتکار محسوب می گردد.در چنین شکلی از جامعه افرادی یافت می شوند که با محاسبه ی کمبود و یا حتی اندازه ی تقریبا کافی منابع برای دست یافتن به مقاصد خود ان ها را انبار می نمایند تا بدینوسیله نا متعادلی در جامعه به وجود اورند و با ایجاد کمبودهای مصنوعی به مقاصد غیر انسانی خود دست یابند.
خلا قانون و عدم وجود نظم و انضباط اقتصادی و نداشتن برنامه های نظارتی نیز یکی از دلایل مشوقی برای محتکران محسوب می گردد.

افراد سود جو و حتی افرادی که در برنامه ریزی های اقتصادی دولت دست دارندبا مشاهده و ایجاد چنین جوی قصد سرمایه دار شدن در کوتاه ترین زمان ممکن را دارند و لذا با احتکار منابع موجود گرانی های مورد نظر را ایجاد می نمایند.

با احتکار مشکلات روانی و رفتاری حاصل می شود و افراد نیازمند و ناتوان ضعیف تر می گردند.رفتارها ی اجباری و انحرافی بسیاری از افراد بر اثر احتکار به وفور دیده شده است.رفتارهایی مانند دزدی و خود فروشی از جمله ی ان هاست.

بسیاری از روان شناسان بر این باورند که محتکرین افرادی بیمار و دارای شرایط خاص غیر انسانی هستند.

با احتکار کنندگان آسیب های جبران ناپذیر به اقتصاد وارد می کنند. احتکار کمک میکند تشدید تورم در بازار میشود. احتکار موجب تضییق ودشواری مردم فراهم گردد.

بر اساس نظریه سادرلند احتکار ناشی ازاطلاعات نا کامل وسوسه تصمیم گیزی های شتابزده و غیره است.

احتکار در جامعه ما بر خلاف مدافعان “تقلیل گرایی فرهنگی ” پردازش و اشاعه میدهند ذاتی و ارثي مردم نيست، امري اكتسابي ناشي از تجربه زيست شده است واز نقصان هوشی، در تعامل با ديگران آموخته میشود، و آموختن فنون گرایش و کشش به سمت خلاف است.

احتکار قابل تغییر است اگر سیستم مدیریتی کار آمد و توسعه خواه بشود.

همچنین بخوانید: انشا درمورد کم فروشی

 

🌟 از این که با انشا درمورد احتکار با ما همراه بودید از شما سپاسگذاریم امیدواریم مطلب مورد نظر برای شما مفید قرار گرفته باشد