انشا درمورد خبر

✅ در این مطلب از سایت با انشا درمورد خبر با شما کاربران عزیز همراه هستیم

 

🌟 انشا درمورد خبر به صورت کامل و آپدیت شده با کتاب درسی جدید

 

🌟 تاریخ انتشار انشا درمورد خبر / 2022-07-31 16:03:46

 

محتوای نوشته :

 

خبر

هر فردی که در برخوردهای روزانه ی به طور مستمر در ارتباط با اخبار محیط پیرامون قرار می گیرد, به ویژه اینکه امروزه عصر ارتباطات و رسانه های ارتباطی است و مساله ی خبر و عنایت به آن از اهمیت خاصی برخورد دار است.

مساله این است که آیا هر خبر شنیده شده ای قابل توجع و پذیرش است؟

یکی از علمای بزرگ می گوید: هرکسی وارد آتش سالم , صادراتش نیز سالم است و برعکس. طبیعی است که دنیا زدگان و انسان های ناصالح و تشنگان قدرت, مخرب ترین اندیشه ها را جذب کرده و با پرورش آنها در افکار خود به مرحله ی صدور تئوری های ویرانگر می رسانند.

گاهی نیز اندیشه های سالم را گرفته و آنها را در ظرف وجودی ناپاک خود تباه می کنند و به صورت افکاری مخرب تحویل مخاطبین می دهند.

شرط لازم در استفاده از اخبار شنیده شده از کانال های مختلف,داشتن قدرت تحلیل سیاسی و فکری است.اگر جامعه اسلامی معیار سنجش و تحلیل سیاسی ئ فکری داشته باشد, هیچگاه مفتون اندیشه های غیر اسلامی به نام قرائت های مختلف از دین و حقیقت نمی شود.در طول تاریخ چه ملت ها و انسان هایی که توسط اخبار و مخبرین به کام  نیستی نرفته اند.

مولای متقیان,حضرت علی(ع) می فرماید:هان,معاویه,/روهی از گمراهان را رهبری کردو خبر حقیقی را از آنها پوشاند آنها تا جایی پیش رفتند که گلوله های خود را در معرض تیر قرار دادند.

مسلم است که تحریفگران حقایق و سیاسی کاران حرفه ای با کانالیزه کردن خبر, روح و وجدان جامعه ای را چنان تخریب می کنند که جامعه حاضر می شود در راه باطل و شیطانی آنها فدا شود.بسیاری از شنیده های پیرامونن ما انسان ها ,باطل و بی اساس بوده و این است که مولوی می گوید:

کرد مردی از سخندانی سوال                    حق و باطل چیست ای نیکو مقال

گوش را بگرفت و گفت این باطل است          چشم,حق است و یقینش حاصل است

و ضرب المثل ایرانی “بشنو وباور مکن “نیز موید همین موضوع است.

مولای بصیرت,امام علی (ع) می فرمایند: زمانی که خبری را می شنوید, با تدبیر در آن بنگرید و از نگاه روایتی به ان پرهیز کنید.پیام قابل عنایت این سخن گهربار ,توجه و تحلیل عمیق روی خبرهای شنیده شده و پرهیز از نگاه سطحی به آن است.

این موضوع قابل ذکر است که سخنان عامه مردم, نوعا سالم و بی غرض است,ولی در یک جامعه ی پویا و تحلیل گر و به ویزه و به ویژه قشر دانشگاهی و روشنفکران  متعهد نباید از اهداف سیاسی و دنیوی کانال های خبری غافل شوند.

بهترین راه شناسایی اخبار سره از ناسره, غلاوه بر داشتن تحلیل ساسی و اجتماعی , صفای روح وروان است.

امیر الفضائل,حضرت علی (ع) می فرمایند: ظاهر دینی شما ,جلو چشمان نمایان شد (و به تردید افتادم) ولی صدق نیت من,شما را بر من شناساند.آری آیینه ی دل هرچه جای بیشتر داشته باشد,تصاویر و صحنه های حق و باطل را بهتر نشان می دهد.

خبر گذاری ها

خبرگزاری , سازمان های خبری-مطبوعاتی هستند که وظیفه و ماموریت آنها جست و جو ,تحقیق ,جمع آوری و تنظیم اطلاعات,اخبار ,گزارش ها و تفکیک آنها بر اساس موضوع اقتصادی , اجتماعی, فرهنگی ,سیاسی,بین المللی و امثال آن است.

خبر گزاری ها هم چنین اخبار را از نظر درجه اهمیت به اخبار عادی ,ویژه و … طبقه بندی می کنند و با توجه به نیاز و جایگاه مخاطبان و مشترکان در اختیار آنها قرار می دهد.

خبر گزاری جمهوری اسلامی اصلی ترین مرکز خبری کشور است و در حال حاضر علاوه برآن واحد مرکزی خبر (وابسته به صدا و سیما),خبر گذاری دانشجویان ایران(ایسنا),خبر گزاری فارس و چندین مرکز اطلاع رسانی کوچک و بزرگ دیگر در کشور فعالیت دارند.

از نظر بین المللی نیز خبر گزاری های فرانسه ,آسو شیتد پرس و یونایتد پرس (آمریکا),رویتر(انگلیس) و شین هوا (چین) مهم ترین خبر گزاری های جهان هستند.

رادیو و تلوزیون و به ویژه مطبوعات از نظر تهیه ی اخبار به خبر گزاری ها وابستگی دارند.

زیرا آنها قادر نیستند به تنهاییی شبکه ی اطلاع رسانی وسیعی را در سطح داخلی و بین المللی برای انجام امور خبری خود ایجاد کنند.

خبر گزاری ها فروشندگان عمده ی اخبار و پیام های مطبوعاتی به شمار می روندو چون دریافت خبر آنها مستلزم داشتن خط اشتراک و تجهیزات لازم است, لذا افراد عادی نمی  توانند مستقیما از اخبار خبر گزاری ها استفاده کنند.

ولی عموم مطبوعات مشترک خبر گزاری ها می شئند.ضمنا همه ی اخبار و پیام های خبر گذاری ها قابل انتشار سراسری نیستند.

پیامدهای خبر گزاری ها در برخی موارد عینا به مردم عرضه نمی شوند و مطبوعات و رادیو و تلوزیون ,اخبار,گزارش ها,پیام ها و اطلاعات عرضه شده توسط خبر گزاری ها را باتوجه به سیاست و هدف مشخص خود با حذف و اضافاتی به صورت یک محصول نهایی در اختیار مخاطبان قرار می دهند.

اصول روزنامه نگاری و مدیریت مطبوعات – واحد نشریات اداره کل امور فرهنگی دانشگاه اصفهان

 

 

 

🌟 از این که با انشا درمورد خبر با ما همراه بودید از شما سپاسگذاریم امیدواریم مطلب مورد نظر برای شما مفید قرار گرفته باشد

نظرات در حال حاظر غیر فعال است