انشا درمورد کم فروشی

✅ در این مطلب از سایت با انشا درمورد کم فروشی با شما کاربران عزیز همراه هستیم

 

🌟 انشا درمورد کم فروشی به صورت کامل و آپدیت شده با کتاب درسی جدید

 

🌟 تاریخ انتشار انشا درمورد کم فروشی / 2022-07-31 15:50:49

 

محتوای نوشته :

 

 کم فروشی به معنای کم گذاردن است،یعنی انسان آنچه را که باید ادا کند، به جا نیاورد که این ممکن است در تجارت باشد یا در کار و مسؤولیت و حتی ممکن است در روابط عبادی، اخلاقی و اجتماعی در سطح کلان رخ دهد.

با توجه به تعریف بالا ، کم فروشی ابعادی دارد ،درست است  که کم فروشی بیشتر در مسائل اقتصادی به کار میرود اما کم‌گذاری نسبت به امور دیگر غیر از امور اقتصادی هم به کار میرود . به طور کلی هرچیزی که از حالت حد وعدالت خود خارج شود کم فروشی و کم گذاری است.

به طور مثال دکتری که برای بیماران خودش به اندازه کافی وقت نمیگذارد ، معلم یا استادی که از تدریس درس مورد نظر کم میگذارد . پس میبینیم که کم فروشی در حوزه معاملات ، مسئولیت ها وتعهدات کاری نیز معنا دارد .

همچنین خدا در قرآن درباره کم فروشی میفرماید : : وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ وَإِذَا كَالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ؛ واى بر كم‏فروشان كه چون از مردم پيمانه ستانند تمام ستانند و چون براى آنان پيمانه يا وزن كنند به ايشان كم دهند.(مطففین، آیات ۱ تا ۳)

عواملی که باعث کم فروشی میشوند : میتوان به عوامل خانوادگی و تربیتی اشاره کرد .زمانی که خانواده در درونی کردن وجدان کاری در فرزندان ضعیف عمل کند.

مشاهده والدینی که چندان به نظم کاری معتقد نیستند و تا حد امکان از سر و ته کارشان می زنند و والدینی که به جای ایجاد حس مسئولیت پذیری در فرزند خود، مسئولیت انجام امور را از او سلب می کنند تا کودک به سختی نیفتد و خواهر و برادری که به کودک یاد می دهند از تکالیف محوله معلم سرپیچی کند و به فکر راحتی خودش باشد، زمینه شکل گیری وجدان کاری پایین را در او فراهم می کند.

ازدیگر عوامل میتوان به عوامل فرهنگی – اجتماعی اشاره کرد : زمانی که فرهنگ یک جامعه بر پیشرفت شغلی بیش از وجدان کاری تاکید داشته باشد، فرد حاضر است به هر قیمتی و با دست زدن به هر نوع کم فروشی در حرفه اش ارتقا یابد یا هنگامی که مسئولان یک جامعه وجدان کاری بالایی نداشته باشند، تقویت کننده کم فروشی و وجدان کاری ضعیف در بین مردم خواهند بود.

ارج نهادن به از زیر کار در رفتن و زرنگ بازی در جامعه و تاکید بر پیشرفت شغلی به جای وجدان کاری، از جمله عوامل فرهنگی – اجتماعی است که سبب شکل گیری وجدان کاری ضعیف در افراد می شود.

کم فروشی نوعی زرنگی محسوب میشود و افراد این کار و انجام میدهند تا از بقیه عقب نباشند به تعبیر خودشان . این افراد کم فروشی را از تعامل با هم صنف های خودشان آموختند.

همچنین بخوانید: انشا درمورد عشق به خداوند

شما میتوانید انشاهای خود را به آدرس ایمیل g36.ir@gmail.com ارسال کنید تا با نام شما در سایت سایت درسی قرار بگیرد.

 

🌟 از این که با انشا درمورد کم فروشی با ما همراه بودید از شما سپاسگذاریم امیدواریم مطلب مورد نظر برای شما مفید قرار گرفته باشد